W dniach 29-30 września nasze uczennice Zosia,Basia i Hania wzięły udział w wycieczce do Warszawy na obrady XXX SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY. Wyjazd do sejmu poprzedziło szereg działań w szkole:debata szkolna i ankieta,które pozwoliły wybrać tematy ,którymi żyje młodzież.Dziewczyny wzięły też udział w szkoleniu i warsztatach online.W niedzielę zwiedzały stolicę i integrowały się z kolegami i koleżankami z całej Polski.W poniedziałek cały dzień spędziły w sejmie.Zwiedziły budynek Sejmu RP,spotkały się z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i zjadły obiad w sejmowej restauracji.Najważniejszy jednak był udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży.Tylko raz w roku młodzi zasiadają na sali obrad,wybierają marszałka,przemawiają o sprawach dla siebie istotnych, głosują,słuchają,co mają im do powiedzenia dorośli,jak zamierzają ich wesprzeć.Na sali obecna była minister edukacji i rzecznik praw dziecka.Młodzież dużo mówiła o tym,co dla nich ważne:nowoczesna szkoła,rozwijanie swoich pasji,zdrowie psychiczne,ochrona środowiska.Sporo wypowiedzi dotyczyło hejtu,tak wszechobecnego w życiu i relacjach młodych ludzi.Padło wiele gorzkich słów pod adresem dorosłych.Były też zapewnienia,że te kwestie będą przez nich analizowane i rozwiązywane.To były dwa niezapomniane bardzo intensywne dni.

Opiekunem uczennic i koordynatorką akcji  była Pani Barbara Żarnecka.

Opracowanie: Barbara Żarnecka